Strona Startowa Historia Stradomia Galeria zdjęć Położenie i obszar Ciekawe i warte zobaczenia miejsca Stradomia Zabytki Stradomia Władze lokalne Węzeł kolejowy
Przemysł Kultura Nauka Sport


Zabytki - historyczne miejsca Stradomia



Koszary
W miejscu gdzie teraz mieści się Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sabinowskiej, kiedyś mieściły się pomieszczenia wykorzystywane jako koszary w II RP. Stacjonował tam Siódmy Pułk Artylerii Lekkiej.


Kapliczka
Przy ulicy Sabinowskiej znajduje się neogotycka kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z 1885 roku.
Fundatorką kapliczki na rogu ul. Piastowkiej i Sabinowskiej była kobieta, która tym czynem chciała opuścić winy swoich przodków. Otóż do rodziców owej kobiety zapukał nocą zmarznięty mężczyzna. Przygarniętemu podano alkohol, który rozwiązał mu język. Rzekł, że wraca z zesłania na Syberię i na poprawę swego bytu będzie musiał - choć tego nie chce robić - część zakopanego przez Powstańców Styczniowych złota. W chwili upadku powstania wiózł je ukryte w dziecięcej trumience, na wozie i zakopał w miejscu obecnej kapliczki. Po wódce zasnął, a nazajutrz niczego nie wykopał, bo chytra rodzina wydobyła nocą złoto. Stary powstaniec widząc, że go oszukano ukląkł twarzą zwróconą w kierunku widocznej stąd Jasnej Góry i głośno zaczął się modlić, by Bóg ukarał tych, którzy zawłaszczyli narodowy majątek. Złodziejska rodzina w sposób widoczny szybko się wzbogaciła, ale wkrótce zaczęły na nią spadać nieszczęścia zdrowotne. Wiele osób było ślepych. Ponieważ imały się rodzinie także inne przypadłości, zdecydowali ufundować kaplicę w miejscu zakopania trumienki. Postawiono ją na przełomie XIX i XX wieku.


Copyright © by Enternetia 2008; designed by Amaranth & Szymek