Strona Startowa Historia Stradomia Galeria zdjęć Położenie i obszar Ciekawe i warte zobaczenia miejsca Stradomia Zabytki Stradomia Władze lokalne Węzeł kolejowy
Przemysł Kultura Nauka Sport


Węzeł kolejowy Stradomia - półtora i półtora to cały tor.Druga co do wielkości stacja kolejowa Częstochowy, położona w dzielnicy Stradom. W 1933 roku, gdy uruchomiono linię kolejową Częstochowa-Herby w pobliżu ulicy Kościelnej (obecnie Loretańskiej), wybudowano dworzec Stradom, jego budynek nie zachował się. W 1911 roku gdy linię tę przedłużono do Kielc, przeniesiono dworzec w dzisiejsze miejsce. Obecnie w jego budynku siedzibę ma też Muzeum Historii Kolei.
Muzeum Historii Kolei znajduje się w lokalach pierwszego piętra dworca kolejowego Częstochowa-Stradom. W skład stałej ekspozycji wchodzi m.in. duży zbiór lamp kolejowych, tabliczki z wagonów i lokomotyw, sprzęt torowy, a także codzienny sprzęt kolejarzy (przenośne telefony, maszyny do przesyłania informacji alfabetem Morse'a, zabytkowe kasowniki do biletów), historyczne szyny, dokumenty dotyczące budowy i eksploatacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.


Copyright © by Enternetia 2008; designed by Amaranth & Szymek